AktualnościII Wojna Światowa

75 lat od mordu na Wołyniu

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 75 lat temu Ukraińcy wyrżnęli 99 polskich miejscowości. Nasi rodacy ginęli tylko za to, że byli Polakami.

Mianem rzezi wołyńskiej określamy ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów i miejscową ludność ukraińską na Polakach dokonane na terenie byłego województwa wołyńskiego w okresie od lutego 1943 r. do lutego 1945 r. Członkowie UPA, OUN, SS-Galizien oraz miejscowa ludność ukraińska wymordowali w województwach wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim, a także części Lubelszczyzny oraz Polesia ok. 100 000 Polaków. Szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 r., kiedy śmierć z rąk Ukraińców poniosło ok. 10 000 naszych rodaków. W „krwawą niedzielę”, 11 lipca, Ukraińcy wycięli w pień 99 miejscowości. Oprócz ogromnej skali rzezi, na uwagę zasługuje również bestialstwo, z jakim wyrżnęli oni swoje ofiary. Korzystając z faktu, że tego dnia Polacy zgromadzili się w kościołach, zaatakowali wiele świątyń i zabili znajdujących się tam ludzi. Oprawcy działali w wyspecjalizowanych grupach – jedne pododdziały otaczały wieś kordonem, inne zajmowały miejscowość, gromadziły ofiary w jednym miejscu i dokonywały masakry. Oczyszczaniem terenu z niedobitków oraz grabieżą zajmowali się ukraińscy chłopi. Oddziały UPA, po dokonaniu masakry w jednym miejscu, szybko udawały się do kolejnej osady, którą zamierzano wymordować. Palili Polaków żywcem, wrzucali ich do studni, mordowali przy pomocy siekier, wideł, kos, noży, młotków, pił, kul… Torturowali swe ofiary i gwałcili kobiety. Polacy ginęli wyłącznie za to, że byli Polakami. Zdaniem historyka, Grzegorza Motyki, 11 lipca 1943 r. był dla Polaków jednym z najtragiczniejszych dni II wojny światowej.

Ofiary masakry dokonanej przez Ukraińców we wsi Lipniki

 

Stepan Bandera – szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN)

W ostatnią niedzielę okolice te odwiedził Prezydent RP, Andrzej Duda. Głowa państwa wzięła udział w uroczystej Mszy Świętej w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Eucharystię koncelebrowali metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki oraz ordynariusz diecezji łuckiej biskup Witalij Skomarowski. Biskup otrzymał od prezydenta krzyż poświęcony pamięci pomordowanych Polaków. Andrzej Duda oddał również hołd ofiarom ludobójstwa na terenach nieistniejących dziś polskich wsi na Wołyniu i złożył wieniec w miejscu bezimiennego pochówku w zbiorowej mogile zamordowanych Polaków.

11 lipca ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku.

 

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Sprawdź też
Close
Back to top button