Aktualności

Zilustrować historię

Katarzyna Kuzdrowska tworzyła już ilustracje do polskich legend. Teraz chciałaby upamiętnić grafikami Strajk Dzieci Wrzesińskich.

Katarzyna mieszka we Wrześni od niedawna, jednak zdążyła już „wkręcić” się w lokalną historię. Planuje stworzyć cykl grafik upamiętniający 120. rocznicę Strajku Dzieci Wrzesińskich. Właśnie zbiera materiały. Nie będzie to jej pierwszy graficzno-historyczny projekt. Grafiką i malarstwem zajmuje się od czasów szkolnych. Już wtedy chętnie tworzyła ilustracje upamiętniające ważne wydarzenia i postaci historyczne.

– Malowałam również obrazy na aukcje charytatywne, brałam udział w konkursach promujących lokalną historię miasta Lubań i okolic oraz upowszechniających legendy karkonoskie – wspomina.

Swoją pasję kontynuowała podczas studiów na Wydziale Informatyki w PWSZ w Nysie. Tworzyła wirtualne spacery po muzeum z wykorzystaniem silników do gier komputerowych. Do rysunku wróciła po studiach. Zilustrowała Legendy Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Projekt powstał na zlecenie miejscowej kawiarni. Ilustracje miały stanowić uzupełnienie tekstu w ulotkach rozdawanych turystom. Powstał cykl baśniowych, subtelnych grafik, które przemawiają zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Kasia tworzy technologią rysunku cyfrowego, głównie w technikach szkicu, długopisu i farb olejnych. – Stylistykę dobieram ściśle pod dany projekt, kompozycję tworzę na bazie tekstów, zdjęć i własnej inwencji. Sztuka cyfrowa znacznie rozszerza możliwości tworzenia ilustracji i ich dalszej publikacji. Mogą one zostać bowiem przeznaczone jednakowo do druku oraz do prezentacji w sieci – tłumaczy.

Chciałaby dalej iść w kierunku łączenia historii z grafiką. Zależy jej, żeby osoby, które będą oglądać jej projekty, mogły na chwilę przenieść się w czasie. O wrzesińskim strajku mówi, że był to piękny akt postawy patriotycznej w obronie polskiej mowy. Chciałaby na ilustracjach upamiętnić samo wydarzenie, ale też ludzi, którzy brali w nim udział. Dziś zbiera materiały. Prosi o pomoc wszystkich wrześnian, którzy mają w swoich archiwach zdjęcia, ilustracje, artykuły archiwalne i inne materiały związane ze strajkiem z 1901 roku.

– Udało mi się nawiązać kontakt z Muzeum Dzieci Wrzesińskich, które ofiarowało już pierwsze materiały. Jednak do stworzenia cyklu rozbudowanych ilustracji potrzebna będzie większa ilość materiałów, dlatego chciałabym zwrócić się z prośbą do osób, które posiadają w prywatnych zbiorach materiały archiwalne. Proszę o udostępnienie skanów bądź przekazanie treści w innej formie. Jeżeli projekt odniósłby sukces i ilustracje powstałyby na dzień rocznicy, zwieńczeniem pracy mogłaby być wystawa poświęcona temu
wydarzeniu. – mówi Katarzyna. 

autor tekstu: Joanna Lewandowska, https://wrzesnia.info.pl/pl/

Od redakcji PolskieDzieje.pl

Jak wspomniała Katarzyna w rozmowie z redakcją Wiadomości Wrzesińskie, na łamach naszego portalu przygotujemy również obszerny artykuł, szeroko opisujący wydarzenie. W imieniu graficzki jak i swoim prosimy wszystkich, którzy chcieliby się podzielić materiałami dotyczącymi strajku we Wrześni w 1901 roku o kontakt z Katarzyną Kuzdrowską pod adresem email: [email protected].

Więcej informacji o Katarzynie:

https://www.facebook.com/bykatearts

Przemysław Sierechan

Pasjonat historii. Interesuje się prawem, technologią informacyjną. Redaktor Naczelny i wydawca PolskieDzieje.pl

Powiązane artykuły

Back to top button