Aktualności

Powstańcy styczniowi znów wśród nas

W XIX wieku Polacy niejednokrotnie chwytali za broń celem odzyskania niepodległości. W tym okresie miały miejsce 3 wielkie zrywy narodowe – jednym z nich było powstanie styczniowe mające swój początek w nocy z 23 na 24 stycznia 1863 r. Jako jedno z niewielu na tak wielką skalę łączyło ze sobą przedstawicieli wszystkim stanów społecznych, także chłopów. Było to możliwe m.in. dzięki charyzmie dowódców umiejących skutecznie zachęcić i zmotywować Polaków do wspólnej walki o niepodległość.

W 2017 r. na Górze Zamkowej w Wilnie znaleziono szczątki 17 osób. Niedługo po tym okazało się, że są to pochówki z okresu powstania styczniowego na Litwie. Wśród znalezionych znajdują się Konstanty Kalinowski oraz Zygmunt Sierakowski – jedni z przywódców zrywu. Ku zaskoczeniu archeologów, ciała zostały pochowane z szacunkiem, nie zostały ograbione. Wskazuje na to m.in. obrączka Z. Sierakowskiego z wygrawerowanym imieniem żony i datą ślubu.

Zygmunt Sierakowski
(Źródło: dzieje.pl)

Wszystko wskazuje na to, że powstańcy zostali straceni na placu Łukiskim, czyli na ówczesnych obrzeżach Wilna. Nikt nie wiedział co stało się z ciałami powieszonych. Widocznie władze carskie zadały sobie niemały wysiłek transportując ciała pod osłoną nocy do centrum miasta.

Pochówek powstańców przez długi czas stanowił kwestię sporną. Mimo to strony polska i litewska porozumiały się w tej sprawie i w piątek 22 listopada 2019 r. odbył się pogrzeb. Na uroczystość zostały zaproszone władze Polski, Białorusi, Łotwy i Ukrainy.

Szczątki mają zostać złożone w centralnej kaplicy wileńskiego cmentarza Rossa – to w niej ma powstać mauzoleum bohaterów. Po obydwu stronach od wejścia mają spocząć sarkofagi, a na każdym z nich nazwisko w dwóch językach (polskim i litewskim). Całość ma uwieńczyć zdobiony herb powstania styczniowego przedstawiający tarczę z Orłem Białym, Pogonią i św. Michałem Archaniołem. Było to połączenie herbów Polski, Litwy i Rusi.

Herb powstania styczniowego
(Źródło: www.lobierun.edu.pl)

Powiązane artykuły

Back to top button