Polecane książki

Recenzja książki: Wojna o wszystko. Opowieść o wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1920

Książka pod tytułem „Wojna o wszystko. Opowieść o wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1920” wydawnictwa DEMART jest jedną z niewielu pozycji tak szczegółowo traktujących o konflikcie młodej Rzeczpospolitej z Rosją Bolszewicką.

Publikacja składa się z 11 działów autorstwa: Janusza Ciska, Aleksandra Smolińskiego, Michała Klimeckiego, Waldemara Rezmera, Zbigniewa Karpusa, Tomasza Grzegorczyka, Hanny Szczechowicz i Krzysztofa Filipowa, a całość jest redagowana przez dr Witolda Sienkiewicza.

W pierwszej części Aleksander Smoliński zawarł rzetelną i dokładną wiedzę o działaniach zbrojnych w latach 1919 – 1920. Dział charakteryzuje się dużą szczegółowością i przeprowadza Czytelnika przez całość operacji podczas wojny polsko – bolszewickiej, obalając po drodze powszechnie utarte przekonania np. o rzeczywistym momencie rozpoczęcia wojny o wszystko.

Kolejne rozdziały ukazują złożoność sytuacji Polski w trakcie trwania działań wojennych. O aliansie polsko – ukraińskim, konflikcie z Litwą czy wschodnich sojusznikach podczas zmagań możemy przeczytać w kolejnych, fascynujących częściach książki. Tutaj Czytelnik może dowiedzieć się m.in. jak doszło do układu z, do tej pory, wrogą Ukrainą czy jakie oddziały pomagały Wojsku Polskiemu podczas walki z Armią Czerwoną i jakie było znaczenie tej pomocy.

W następnej części publikacji ukazane jest życie codzienne żołnierza podczas toczącej się wojny. Poznajemy w nim odpowiedź na takie pytania jak: z jakich formacji stworzono Wojsko Polskie, jak wyglądał rozkład dnia rekruta czy jakie święta obchodzono w wojsku polskim. Z działu wyłania się rzeczywisty i pełny obraz funkcjonowania w ówczesnej armii: motywacji, trudów i radości jakich doświadczali obrońcy polskiej niepodległości.

Rozdział zatytułowany: „Społeczeństwo polskie”, przedstawia reakcje szerokich mas społecznych na wydarzenia wojenne oraz działania mające na celu wsparcie wysiłku żołnierzy. Zawarto tutaj informacje m.in. o działalności Obywatelskich Komitetów Obrony Państwa czy Komitetu Obrony Kresów Wschodnich wraz ze składami osobowymi i danymi dotyczącymi obrad.

W następnej kolejności są przedstawione: stosunek Stanów Zjednoczonych do Rzeczpospolitej w omawianym okresie, sytuacja jeńców wojennych w Rzeczpospolitej, próby sowietyzacji Polski, historia Orderu Virtuti Militari „Cnocie wojskowej” oraz umundurowanie żołnierza polskiego walczącego w wojnie polsko – bolszewickiej.

„Wojna o wszystko” została wykonana w formie atlasu i wzbogacona licznymi dokumentami z epoki, plakatami, ilustracjami: odznak i mundurów, zdjęciami, wycinkami z gazet, tabelami i mapami sytuacyjnymi wraz z komentarzami.

Reasumując do walorów pozycji należą: rzetelna, wieloaspektowa wiedza przedstawiona w sposób ciekawy, forma atlasu, wysoka jakość wykonania i aktualność informacji (książka wydana w 2010 roku). Polecałabym ją osobom, które chcą dowiedzieć się więcej o tym jak młode i małe państwo polskie pokonało światową potęgę jaką była Rosja. Również ludzie interesujący się historią tego okresu znajdą w książce coś dla siebie. Bez wątpienia jest to jedna z niewielu pozycji na rynku wydawniczym, która w tak przejrzysty i jednocześnie szczegółowy sposób oddaje wydarzenia z lat 1919 – 1920 i nastroje im towarzyszące.

Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i II wojna światowa. Laureatka i finalistka różnych konkursów o tematyce historycznej i nie tylko. Oprócz historii interesuje się ofiologią, amatorskim bieganiem i rozwojem osobistym. Wielbicielka książek Daniela Silvy i "Sensacji XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego.

Powiązane artykuły

Back to top button