Aktualności

94. rocznica odzyskania niepodległości. Uroczystości w całej Polsce

Dziś obchodzimy 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W samej Warszawie odbędzie się 11 zgromadzeń publicznych, w tym cztery marsze, a także wyścig – Bieg Niepodległości.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.

Z punktu widzenia piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przybycie 10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Piłsudskiego. Z kolei lewica przekonywała o znaczeniu utworzonego kilka dni wcześniej w Lublinie rządu Daszyńskiego.

Zakaz świętowania

Ostatecznie Sejm RP w 1937 r. uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada „jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.

W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz.

Z prezydentem na czele

Prezydent wraz z dziećmi przygotowuje kotyliony

Państwowe obchody święta 11 listopada rozpocznie o godz. 8.30 msza św. za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Jeszcze przed południem Komorowski wręczy w Pałacu Prezydenckim wysokie odznaczenia państwowe. W południe na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na płycie grobu zostaną złożone wieńce. Prezydent tradycyjnie wygłosi przemówienie.

Po zakończeniu odprawy po godz. 13 z placu Piłsudskiego wyruszy marsz „Razem dla Niepodległej” organizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Kancelarię Prezydenta. Jego trasa przebiega przez plac Piłsudskiego, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie – zakończy się przed Belwederem.

Oprócz prezydenta i kombatantów w pochodzie będą szli także m.in. żołnierze, grupy rekonstrukcyjne, młodzież i harcerze. Mają oddawać hołd twórcom polskiej niepodległości, których pomniki stoją wzdłuż trasy przemarszu – w tym Józefowi Piłsudskiemu, Wincentemu Witosowi, Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Romanowi Dmowskiemu.

Na niedzielę zapowiedziano też prawicowy Marsz Niepodległości, lewicową manifestację antyfaszystowskiej koalicji Porozumienie 11 Listopada oraz marsz socjalistów. W sumie do stołecznego ratusza zgłoszono 11 zgromadzeń, które odbędą się w Warszawie. Urząd nie podaje, jakimi konkretnie trasami przejdą manifestacje, ale zapewniono, że demonstracje nie spotkają się ze sobą.

Wszystkie te marsze, a także sportowa impreza masowa – Bieg Niepodległości, spowodują, że ruch kołowy na ulicach Warszawy będzie znacznie utrudniony – ostrzegają służby miejskie.

Poza tymi uroczystościami zapowiedziano jeszcze siedem zgromadzeń publicznych z okazji Święta Niepodległości – m.in. wieczorem w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się IV Koncert Niepodległości.

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP

Przemysław Sierechan

Pasjonat historii. Interesuje się prawem, technologią informacyjną. Redaktor Naczelny i wydawca PolskieDzieje.pl

Powiązane artykuły

Back to top button