Polecane książki

Recenzja ksiązki: Rewolucje 1968

Książka „Rewolucje 1968” pod redakcją Małgorzaty Jurkiewicz i Jolanty Pieńkos została wydana w 2008 roku z okazji otwarcia wystawy o tym samym tytule w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

Publikacja jest zbudowana z dwóch głównych działów (oprócz wstępu): Rekonstrukcji i Topografii Rewolty. Książka nie posiada zwyczajnego wstępu, a są nim wywiad z Adamem Michnikiem oraz Agnieszką Morawińską (Dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta).

Pierwsza główna część książki składa się z 10 artykułów o różnej tematyce: od narodzin Nowej Lewicy we Francji poprzez ruch sytuacjonistyczny, kontrkulturę aż po omówienie miast flagowych, w których wybuchła rewolucja w 1968 roku.

Następna część jest podzielona na pod – tematy dotyczące: USA, Polski, Czechosłowacji, Francji, Włoszech, Niemiec (RFN), Jugosławii. W każdej z nich Czytelnik znajdzie informacje dotyczące rewolucji w wyżej wymienionych krajach, opisane przez historyków narodowo związanych z opracowywanymi wydarzeniami. Całość składa się z 39 tekstów. Zazwyczaj pierwszy artykuł w dziale wprowadza do omawianych wydarzeń. Wśród następnych znajdują się teksty dokumentów z epoki oraz wywiady z uczestnikami lub świadkami tamtych wydarzeń. Zawartość drugiej części książki daje możliwość zapoznania się z opiniami ludzi bezpośrednio związanych z rewolucjami oraz samodzielnej analizy dokumentów. Całość dopełniają zdjęcia i obrazy, zamieszczone w publikacji. Na końcu znajdują się noty biograficzne o autorach i spis treści.

Bez wątpienia jest to jedna z nielicznych pozycji na rynku wydawniczym, która zawiera w sobie tak liczny materiał faktograficzny i źródłowy dotyczący wszystkich najważniejszych wydarzeń rewolucyjnych 1968 roku na świecie. Czytelnik sięgający po tę książkę zostanie przeprowadzony przez genezę, przebieg i skutki, pozna opinię uczestników i obserwatorów oraz dokumenty wydane podczas zajść w: USA, Polsce, Czechosłowacji, Francji, Włoszech, Niemczech i Jugosławii. Do walorów „Rewolucji 1968 roku” należą: autentyczne zdjęcia i obrazy, wysoka jakość wykonania książki (twarda okładka) oraz rzetelność i wieloaspektowość przekazanej w niej wiedzy. W mojej opinii będzie przydatna zarówno osobom niezainteresowanym żywo tym tematem jak i tym, którzy wiedzą już wiele o zajściach przedstawionych na kartach książki.

Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i II wojna światowa. Laureatka i finalistka różnych konkursów o tematyce historycznej i nie tylko. Oprócz historii interesuje się ofiologią, amatorskim bieganiem i rozwojem osobistym. Wielbicielka książek Daniela Silvy i "Sensacji XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego.

Powiązane artykuły

Back to top button