Aktualności

Zapomniani bohaterowie walki o wolność

Co łączy niewielką kanadyjską miejscowość przy ujściu rzeki Niagara do jeziora Ontario z odzyskaniem przez Polskę niepodległości? Aby poznać odpowiedź na to pytanie warto wybrać się do Muzeum Ziemi Lubuskiej.

O Błękitnej Armii dowodzonej przez gen. Józefa Hallera słyszał chyba każdy dorosły Polak. Jej żołnierze walczyli przeciw Niemcom w czasie I wojny światowej, a później, w szeregach Wojska Polskiego, bili się o wschodnie granice Rzeczypospolitej. Znaczną część Armii Polskiej stanowili nasi rodacy ze Stanów Zjednoczonych. Nim przybyli do Francji, szkolili się oni w kanadyjskim obozie wojskowym w miejscowości Niagara-on-the-Lake w prowincji Ontario. W latach 1917 – 1919 militarne przeszkolenie otrzymało tam 20 000 polskich ochotników. Właśnie temu wielkiemu kanadyjsko-francusko-amerykańsko-polskiemu przedsięwzięciu poświęcona jest wystawa pt.  W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek – obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake (1917-1919), którą zobaczyć można w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Fotograficzna wystawa przybliża funkcjonowanie obozu Kościuszko począwszy od jego powstania w 1917 aż do rozwiązania w 1919 roku. Prezentuje warunki życia rekrutów, żołnierskie musztry i ćwiczenia oraz czas wolny. Ukazuje uroczyste wydarzenia, jak i obozową codzienność, poczynając od czasów rekrutacji aż po wyjazd żołnierzy z Kanady przez USA do Francji – twierdzą organizatorzy.

Oglądając wystawę, zobaczyć możemy również dokumenty i listy oraz szkice i obrazy autorstwa Charlesa Williama Jefferysa, który dokumentował życie obozu. Mamy też okazję zapoznać się z fragmentami wspomnień ochotników i ich kanadyjskich przełożonych oraz fragmentami archiwalnych artykułów z lokalnej gazety – St. Catharines Standard.

Wystawę zobaczyć można do 18.02.2018 roku. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.mzl.zgora.pl.

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button