Aktualności

Polski lotnik zidentyfikowany

Grób niezidentyfikowanego dotąd polskiego lotnika, znajdujący się w brytyjskiej kwaterze wojennej na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji, przestanie być anonimowy. Okazało się, że znajdujące się w nim szczątki należą do porucznika Tadeusza Stabrowskiego z 308. dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Odkrycie to jest efektem pracy specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy we wrześniu ubiegłego roku przeprowadzili tam porównawcze badania genetyczne. Ekshumowali szczątki nieznanego polskiego lotnika spoczywające na cmentarzu w Le Crotoy, aby przebadać szkielet i artefakty oraz by pobrać próbki niezbędne do przeprowadzenia badań. Działania naukowców realizowane były pod nadzorem miejscowych władz francuskich, a także przedstawiciela Komisji Wspólnoty Brytyjskiej ds. Cmentarzy Wojennych. Uczestniczyli w nich również pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz konsul z Ambasady RP w Paryżu. Później, w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przeprowadzono porównawcze badania genetyczne, do których wykorzystano zabezpieczone uprzednio DNA od rodzin czterech lotników, którzy stracili swe życie w okolicach Le Crotoy przed 12 kwietnia 1943 roku.

Porucznika Tadeusza Stabrowskiego po raz ostatni widziano 11 marca 1943 roku, gdy postrzelonym samolotem zmuszony był wodować na Kanale La Manche. Udało mu się wydostać ze Spitfire’a, ale wodnosamolot ratownictwa morskiego, wysłany po niego, stracił go z oczu w czasie podejścia do lądowania na wodzie. Morze oddało ciało porucznika na brzeg francuski 12 kwietnia 1943 roku w okolicy Le Crotoy. Tam został pochowany jako nieznany polski lotnik.

Ceremonia wojskowa na cmentarzu w Le Crotoy, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku lotnika, wstępnie planowana jest na 11 marca 2018 roku, czyli dokładnie 75 lat od śmierci pilota.

Źródło: mkidn.gov.pl

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button