Aktualności

9. edycja konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

W tym roku odbywa się już 9. edycja konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Prace konkursowe przesyłać można do 31 kwietnia 2018 roku.

Celem konkursu jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 roku z rozkazu najwyższych władz ZSRS. Jest on adresowany do uczniów siódmych klas szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu, poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. Liście Katyńskiej lub Ukraińskiej Liście Katyńskiej, do których linki dostępne są na stronie IPN-u, lub w księgach cmentarnych dostępnych na stronie ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl/. Co istotne, praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach.

Zadanie konkursowe wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych edycjach, zbierając informacje, zarówno sięgały do książek jak i spotykały się z rodzinami ofiar. Dzięki temu udawało im się zdobyć nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje od ich najbliższych. Projekt pracy zawierać może m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki. Technika wykonania jest dowolna. Każda praca musi zawierać poprawnie wypełnioną metrykę pracy konkursowej. Nowością w tegorocznej edycji jest przesyłanie prac wyłącznie w wersji elektronicznej, za pomocą formularza, który dostępny  będzie w lutym.

Nagrodą I stopnia jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią Polski i Polaków. W poprzednich edycjach trasy wyjazdów wiodły w miejsca związane z martyrologią naszych rodaków na Kresach. Laureaci odwiedzili m. in. Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W ubiegłym roku celem wyjazdu była Rumunia, w której laureaci zobaczyli miejsca związane z historią Polski i Polaków w czasach II wojny światowej w tym kraju. Laureaci II stopnia będą mieli możliwość odwiedzenia Muzeum Katyńskiego, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród oraz zwiedzanie ekspozycji.

Partnerem w konkursie jest Muzeum Katyńskie, a współfundatorem nagrody – Fundacja PKO Banku Polskiego.​

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej: www.ipn.gov.pl.

Źródło: ipn.gov.pl

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button