Aktualności

70. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

W wielu miejscach Polski zorganizowano uroczystości upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego. Odbyły się one w 70. rocznicę wykonania wyroku śmierci na ochotniku do Auschwitz.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. Walczył również w powstaniu warszawskim. W wrześniu 1940 r. pozwolił schwytać się Niemcom w ulicznej łapance. Został wywieziony do Auschwitz. W obozie utworzył tajny ruch oporu i wysyłał aliantom raporty na temat Holokaustu. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r., po około 1000 dniach męczarni, przeprowadził udaną próbę ucieczki. Starał się potem zorganizować zbrojny oddział, który dokonałby ataku na Auschwitz i uwolnił więźniów. 8 maja 1947 r. aresztowany został przez władze komunistyczne. 15 marca 1948 r. zapadł wyrok śmierci na rotmistrzu. Wykonano go, metodą katyńską, 25 maja.

Dokładnie w 70. rocznicę tego wydarzenia w wielu miejscach Polski odbyły się różnego rodzaju uroczystości upamiętniające Witolda Pileckiego. Przy ścianie straceń na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów wieniec złożył prezydent Andrzej Duda. Podkreślił przy tej okazji, że Pilecki był uosobieniem walki o wolną Polskę. Dodał, że rotmistrz jest „z całą pewnością postacią pomnikową, kimś, kto powinien być absolutnym wzorem dla obecnych i przyszłych pokoleń polskiej młodzieży”. Prezydentowi podziękowała obecna na uroczystości córka rtm. Pileckiego, Zofia Pilecka – Optułowicz. „Za to bardzo serdecznie dziękuję, że właśnie dotyczy to tych ludzi, którzy tutaj zginęli. Wśród nich także mój ojciec” – powiedziała.

Tego samego dnia, w południe, hołd rtm. Pileckiemu oddano w krakowskim parku Jordana. W imieniu tamtejszego oddziału IPN kwiaty przed popiersiem Pileckiego złożyli Cecylia Radoń i dr Wojciech Frazik. W krótkim wystąpieniu dr Frazik przypomniał zebranym chwalebny życiorys rotmistrza. Organizatorem tej uroczystości było Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” Obszar Południowy w Krakowie.

W Łodzi, po Mszy w Bazylice Archikatedralnej, odbył się Marsz Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponad stu łodzian przeszło w orszaku flagi przez centrum miasta. Takie wydarzenie odbyło się w „Mieście Włókniarzy” po raz piąty.

Wyrok, wydany na rotmistrza w 1948 r., został anulowany 42 lata później. Dziś Witold Pilecki jest wzorem dla kolejnego pokolenia Polaków. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał mu pośmiertnie Order Orła Białego. W 2013 zaś roku Minister Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak, awansował go na stopień pułkownika.

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button