Aktualności

„Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku”

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę zatytułowaną „Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku”. Ukazuje ona dzieła Hansa Holbeina, Antona Möllera, Daniela Schultza i Andreasa Stecha. Ta wyjątkowa ekspozycja umożliwia stanięcie twarzą w twarz z mieszkańcami dawnego Gdańska. Prezentuje bowiem podobizny mieszkańców nadbałtyckiej metropolii: kupców, duchownych, uczonych, członków władz miejskich i ich rodzin. Stanowią one perspektywę gdańskiego społeczeństwa – odzwierciedlenie jego hierarchicznego podziału i obowiązujących w nim norm. Można je również postrzegać jako medium pozwalające na kreację osobistego mitu i manifestację postaw filozoficznych, z którymi się identyfikowano.

Ekspozycja obejmuje portrety powstałe na przestrzeni dwóch stuleci: od początku XVI do końca XVII, w tym obiekty malarstwa, rysunku, rzeźby, medalierstwa. Łącznie zobaczyć można 150 portretów, ukazujących gdańszczan oraz osoby z Gdańskiem związanych. Wśród nich prezentowane są obiekty wcześniej niepokazywane w Gdańsku oraz nieodnotowane we wcześniejszej literaturze przedmiotu.

Tę interesującą ekspozycję zobaczyć można w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Długi Targ 24. Dostępna jest ona do 30 lipca 2018 r.

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button