Zamki i pałace

Pałac w Brynku

Zespół powstał w 1829 roku z inicjatywy księcia Adolfa Hohenlohe-Ingelfingen. W połowie XIX wieku dobra te przejęła rodzina Donnersmarcków (hrabia Hugon z linii katolickiej), która w 1872 roku wzbogaciła pałac o dwa boczne skrzydła.

Na początku XX wieku, w latach 1905-08 pałac przeszedł poważną przebudowę w stylu eklektycznym według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossera, co pochłonęło ogromną sumę pieniędzy.
Podczas II wojny światowej obiekt przejęli nowi władcy Niemiec i urządzili w nim placówkę Hitlerjugend. Od zakończenia wojny w pałacu mieści się Technikum Leśne.

Zewnętrzny wygląd pałacu do dnia dzisiejszego nie został zmieniony, jedynie pomieszczenia wewnątrz przystosowano do potrzeb szkoły. Dawną świetność przypominają piękna klatka schodowa, kominki czy kaplica. Również zewnętrzny wygląd budynku ujawnia przepych i zamożność byłych właścicieli. Wieże zakończone są kopułkowatymi dachami pokrytymi czerwoną dachówką, reprezentacyjne wyjście do ogrodu ozdobione jest kolumnami podpierającymi balkon, natomiast wejście główne zaopatrzone jest w podjazdy, tak, by prosto z pojazdu można wejść do rezydencji. Fasadę zdobi herb rodzinny oraz kamienne figury.

Pałac otoczony jest parkiem zaprojektowanym w stylu angielskim, w obębie którego znajduje się ogród botaniczny, do którego prowadzi czerwona wieża bramna z zegarem oraz inne zabudowania gospodarcze i stróżówki.

Zdjęcie pochodzi z: http://marcinnowak.eu/

Dojazd:
samochodem – trasa na Tworóg
autobusem – 129 z dworca w Tarnowskich Górach (przystanek znajduje się tuż przy bramie prowadzącej do parku.

Powiązane artykuły

Sprawdź też
Close
Back to top button