Polecane książki

Sławni Polacy XX wieku. Seria Poznajemy

Otrzymana przez redakcję nowa pozycja wydawnicza Demartu jest krótkim zbiorem biografii 67 Polaków, którzy zapisali się na kartach historii. Sama konstrukcja książki nie została ułożona alfabetycznie, tylko życiorysy zostały uszeregowane pod względem daty urodzenia. Pierwszym Polakiem na liście jest Ignacy Jan Paderewski urodzony w 1860, zaś książkę uwieńcza Jacek Kaczmarski – autor, chyba większości znanych słów, pieśni Mury. Przedstawione postacie w książce Jacka Konika łączy fakt, iż wszyscy żyli w XX, oraz wywarli duży wpływ na historię naszego kraju. Pośród bohaterów można znaleźć aktorów, malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, poetów, kompozytorów, naukowców, lekarzy, duchownych, wojskowych i polityków. Dużym plusem jest też to, że tych ostatnich wymienionych w albumie jest stosunkowo niewiele, co sprawia, że czytelnik może skupić się na zupełnie innych postaciach, którzy nie brali udziału w utarczkach politycznych, jakich świadkami jesteśmy na co dzień.

Grafika w książce została precyzyjnie dobrana. Na każdej stronie, oprócz zdjęcia opisywanej postaci, możemy odnaleźć również kilka elementów graficznych, które są związane z biografią. Sama szata została dobrze zorganizowana, dzięki czemu sam tekst jest czytelny i przejrzysty, zaś zdjęcia są przyjemnym dla oka dodatkiem. Co do trwałości, tutaj również nie można wydawnictwu nic zarzucić. Twarda oprawa, kredowy, bardzo dobrej jakości papier, szyty grzbiet książki sprawiają, że opisywana pozycja z całą pewnością będzie dobrze służyć przez długi okres czasu.

Podsumowanie:
Sama książka prezentuje się dobrze. Podaje zarówno powszechne fakty, jak i liczne ciekawostki. Zachęca do poszukiwania dodatkowych informacji o osobach, które zostały opisane. Sam dobór postaci jest również ciekawy, ale również mało kontrowersyjny. Jest to dobra pozycja dla każdego, nie tylko dla pasjonata historii.

Tytuł: Sławni Polacy XX wieku. Seria Poznajemy
Autor: Jacek Konik
Format: 202×290
Liczba stron: 72
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374276191

Przemysław Sierechan

Pasjonat historii. Interesuje się prawem, technologią informacyjną. Redaktor Naczelny i wydawca PolskieDzieje.pl

Powiązane artykuły

Back to top button