Polecane książki

„1939. Nad przepaścią” – Richard Overy

Autor: Richard Overy

Tytuł oryginału: 1939: Countdown to War

Wydawnictwo: WAB , Sierpień 2009

ISBN: 978-83-7414-658-6

Liczba stron: 200

Wymiary: 123 x 195 mm

Oprawa: Twarda

Tłumaczenie: Jarosław Skowroński

„Kolejne rocznice wybuchu drugiej wojny światowej dają okazję do zastanowienia się nad szczególnymi okolicznościami, które doprowadziły do tego konfliktu.” Oto tymi słowami rozpoczyna się polskie wydanie książki, jednego z najwybitniejszych historyków naszych czasów Richarda Overy’a.

Każda rocznica wybuchu, największego konfliktu zbrojnego na świecie upamiętniana jest poprzez wydawanie kolejnych pozycji literackiej opisującej te tragiczne wydarzenia. Pada więc pytanie, czy kolejna wniesie coś nowego do bazy naszej wiedzy na temat drugiej wojny światowej? Sceptycznie podchodziłem do tego, jednak po przeczytaniu „1939 Nad przepaścią” śmiało można stwierdzi, że tak.

Richard Overy, w swojej kolejnej książce skupia się przede wszystkim na kulisach, w jakich doszło do rozpętania piekła na Ziemi. W znacznym stopniu skupia się na działaniach Francji i Wielkiej Brytanii, które przyłączyły się do wojny Polsko – Niemieckiej. Przedstawia rozliczne działania dyplomatyczne mające na celu uchronić Europę Środkową od konfliktu zbrojnego. Fakty przekazywane w tej pozycji opierają się na jedynie 10 dniach, przełomu sierpnia i września (od 24.08 do 03.09), od podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow do wybuchy wojny.

Z pozoru „książeczka”, o niewielkiej ilości treści w tym wypadku pokazuje nam, że zbiór konkretnych informacji, przedstawiającej fakty mało znane, tajemnicze pozwalają Nam spojrzeć w zupełnie inny sposób na wydarzenia tamtych lat. Czytelnika z Polski z całą pewnością przykuje uwagę styl opisywania m.in. naszego kraju. Nie spotkamy się tutaj z gloryfikacją ofiary, czy też wychwalania pod niebiosa czynów naszych żołnierzy i dyplomatów. Opisy te są dość chłodne, urzędowe, ale w moim odczucie przede wszystkim obiektywne, bez stronne, bazujące tylko na faktach i dokumantach.

Jeśli chcecie poznac odpowiedź na nurtujące pytania: „Czy prawdą jest, że Hitler nie planował ataku na Europę Zachodnia?”, „Czy konfliktu można było unikną?”, „Co sprawiło, że bieg wydarzeń wielokrotnie bardziej przerósł historię z roku 1914?” Tak książka jest z pewnością dla Was.

Książkę do recenzji dostarczyła księgarni Historyton.pl
Zakupu książki możesz dokonac tutaj.

Przemysław Sierechan

Pasjonat historii. Interesuje się prawem, technologią informacyjną. Redaktor Naczelny i wydawca PolskieDzieje.pl

Powiązane artykuły

Back to top button