Polecane książki

Antologia poezji Jacka Kaczmarskiego – recenzja

Kolejna pozycja, jaką przyszło mi recenzować, ponownie związane jest z twórczością Jacka Kaczmarskiego. Tym razem była to Antologia poezji Jacka Kaczmarskiego pod redakcją Krzysztofa Nowaka.

Bez zbędnych wstępów, zaznaczę że jest to dzieło monumentalne. Świadczy o tym choćby ilość stron (1128!!!). Autorzy wykonali tytaniczną pracę związaną z zebraniem i uporządkowaniem wierszy Kaczmarskiego. Nie było to zadanie łatwe, gdyż bard solidarności był artystą niezwykle płodnym, a i tworzył na przestrzeni niemal trzydziestu lat. Wiele ze swoich utworów wykonywał w kilku wersjach, nieraz zmieniając całe frazy, czy też pointy. Niejedną piosenkę umieszczał w kilku programach, czy też rejestrował na kilku albumach, co przysparzało autorom antologii nie lada problemów.

Trzeba jednak przyznać, że wywiązali się z zadania znakomicie. Jak sam redaktor stwierdza we wstępie, udało im się spełnić założenie antologii, gdyż prezentuje ona całość dorobku Kaczmarskiego – od wierszy pisanych w czasach młodzieńczych, poprzez utwory sceniczne i fraszki, aż do tomiku wierszy, wydanego tuż przed jego śmiercią – pomimo tego, że nie zawierają wszystkich istniejących wierszy barda, gdyż sam je odrzucił, nazywając je niewartymi publikacji.

Redaktor podzielił książkę na trzydzieści sześć rozdziałów. Większość z nich równa się programom scenicznym Kaczmarskiego, tomikom wierszy, czy też albumom muzycznym. Wydzielono między innymi, rozdział dla wierszy inspirowanych twórczości Włodzimierza Wysockiego, czy też będących adaptacją jego wierszy. Całość spina z jednej strony obszerny wstęp autorstwa Krzysztofa Gajdy, autora biografii Jacka Kaczmarskiego, opisujący pokrótce życie twórcze barda, oraz Krzysztofa Nowaka, dotyczący redakcji antologii, z drugiej zaś indeks wierszy, pozwalający na szybką orientację w zawartości książki.

Wysokiej jakości jest również strona edytorska. Strony są szyte, w twardej oprawie z ciekawą szatą graficzną. Każdy rozdział rozpoczyna się archiwalnym zdjęciem artysty, które towarzyszy nam przez cały rozdział w postaci miniatury.

Antologia poezji Jacka Kaczmarskiego pod redakcją Krzysztofa Nowaka jest dziełem imponującym, które z czystym sumieniem można polecić każdemu, zarówno zagorzałemu wielbicielowi twórczości autora Murów, jak i osobie dopiero poznającej jego dokonania. Myślę, że jeśli ktoś do tej pory nie zdążył z prezentem gwiazdkowym, może śmiało kupić tę pozycję. Satysfakcja gwarantowana

Format LH: 203 x 270 mm A: 165 x 243 mm
Liczba stron LH: 304 + A: 1128
Oprawa twarda

 

Powiązane artykuły

Back to top button