Aktualności

Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata

W dniu 15 marca bieżącego roku miałam okazję obejrzeć wystawę „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przygotowaną przez warszawski oddział Instytut Pamięci Narodowej w ramach „Przystanku Historia”. Ekspozycja znajduje się na ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Temat przewodni to historia zimnej wojny, która została przedstawiona na wolnostojących tablicach ustawionych w sali wystawowej. Jest to długi i bogaty w wydarzenia okres historyczny, a został opisany w sposób prosty i czytelny, nawet dla nowicjusza w temacie zmagań ZSRR i USA. Odwiedzający przechodząc od pierwszej do ostatniej ułożonej chronologicznie planszy ma szanse poznać ten burzliwy okres w dziejach świata w trochę innej, ciekawszej formie niż ze szkoły czy książek. Zwiedzanie rozpoczyna się od genezy, a kończy na wydarzeniach, które doprowadziły do rozpadu imperium sowieckiego.

Również osoby, które już są zaznajomione z tematem znajdą coś dla siebie. Podczas zwiedzania ekspozycji można przeczytać wiele mało znanych faktów dotyczących np. budowy tunelu z RFN do NRD w 1954 roku czy upokorzenia  jakiego zaznał system obrony powietrznej Związku Radzieckiego po lądowaniu awionetki w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Czerwonego w 1987 roku. Całość dopełniają zdjęcia z epoki, trafnie dobrane cytaty dotyczące opisanych wydarzeń oraz mapy.

Bez wątpienia polecam wybranie się na tę wystawę w wolnej chwili. Choć przejście jej i dokładne przeczytanie plansz zajmuje około godziny nie jest to czas stracony – wręcz przeciwnie. Sądzę nawet, że przyda się notatnik oraz długopis w celu zapisania ciekawszych informacji, ponieważ jest ich bardzo wiele, a ciężko wszystko zapamiętać. Jest to intrygujące doświadczenie ze względu na wysoką wartość merytoryczną ekspozycji. Na miejscu znajduje się również księgarnia i czytelnia. Wystawę można obejrzeć za darmo do 7 marca 2013 roku.

Obejrzyj fotorelację!

Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i II wojna światowa. Laureatka i finalistka różnych konkursów o tematyce historycznej i nie tylko. Oprócz historii interesuje się ofiologią, amatorskim bieganiem i rozwojem osobistym. Wielbicielka książek Daniela Silvy i "Sensacji XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego.

Powiązane artykuły

Back to top button