Aktualności

Festiwal z okazji Święta Wyklętych

Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce organizowane są wydarzenia upamiętniające polskich bohaterów, którzy w różny sposób walczyli o niepodległość Ojczyzny. Jedną z takich imprez będzie IV Festiwal Wolnej i Niezawisłej, który w tym roku zawita do Krakowa, Kielc, Żabna, Lusławic, Dąbrowy Tarnowskiej i Woli Rzędzińskiej. Między 25 lutego a 11 marca odbędzie się 13 koncertów patriotycznych oraz edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Centralnym punktem festiwalu będą dwa Koncerty Galowe w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Będą one miały miejsce 25 lutego w Auditorium Maximum UJ, a udział w nich wezmą m. in. laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Inne ciekawe wydarzenie stanowi koncert poświęcony Niezłomnemu Rycerzowi Kościoła, abp. Antoniemu Baraniakowi. Na to widowisko organizatorzy zapraszają 4 marca do kościoła św. Stanisława Kostki w Krakowie. 27 lutego w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się zaś spektakl muzyczny „Wyklęta armia powraca” z udziałem bardów: Andrzeja Kołakowskiego, Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyk, a także pianisty Andrzeja Perkmana oraz sopranistki Katarzyny Guran i Męskiego Zespołu Wokalnego Filharmoników Krakowskich pod kierunkiem Marcina Wróbla. W programie koncertu znajdą się utwory z płyt „Powstańcza Armia Powraca”, „Oskarżeni o Wierność”, „Requiem dla poległych” oraz pieśni Żołnierzy Wyklętych.

Po więcej informacji dotyczących wydarzeń w ramach IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej zapraszamy na stronę internetową krakowskiego oddziału IPN-u.

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button