Aktualności

Łódź uczciła Żołnierzy Niezłomnych

3 marca 2018 r. przeszedł przez Łódź Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy wyruszyli w samo południe z Placu Wolności – jednego z głównych placów miasta. Moment ten poprzedziło tradycyjne już odśpiewanie Pieśni Konfederatów Barskich. Trasa Orszaku Flagi przebiegała ulicami Pomorską oraz Anstadta. W trakcie marszu usłyszeć można było o najbardziej znanych Żołnierzy Niezłomnych, takich jak Łukasz Ciepliński, Stanisław Sojczyński czy Witold Pilecki. Wśród haseł skandowanych przez uczestników znalazły się np. : Cześć i chwała bohaterom, Bóg, Honor i Ojczyzna czy Narodowe Siły Zbrojne – NSZ, a z głośników słychać było patriotyczne pieśni. Marsz zakończył się przy Pomniku Ofiar Komunizmu, gdzie głos zabrali przedstawiciele kilku organizacji. Wśród przemawiających znaleźli się m. in. Tomasz Głowacki z Prawicy Rzeczypospolitej, Konrad Kamocki z Młodzieży Wszechpolskiej oraz Kamil Klimczak z Klubu im. Romana Dmowskiego. Ogromne zainteresowanie wzbudziły słowa obecnego na uroczystości weterana walki z komunistycznym reżimem, por. Obiedzińskiego, który przedstawił swoje wspomnienia z brutalnych przesłuchiwań prowadzonych przez UB, a także skierował do kolejnych pokoleń przesłanie. Ważnym punktem było odmówienie modlitwy, którą poprowadził ks. Michał Misiak, oraz złożenie kwiatów i zniczy. Uroczystość przed pomnikiem zakończyło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie część uczestników wydarzenia udała się do budynku dawnej katowni Moczara, aby obejrzeć tam wystawę na temat 100 lat zbrodni komunistycznych.

Na trasie marszu pojawili się również kontrmanifestanci z organizacji Obywatele RP. Na trzymanych przez nich transparentach mogliśmy przeczytać m. in. że nie każdy wyklęty to bohater. Nie doszło jednak do żadnych starć między oboma stronami, a cała uroczystość, pomimo mrozu, przebiegła w podniosłej atmosferze.

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button