Aktualności

Gen. „Nil” upamiętniony przez NBP

14 marca 2018 r. o godz. 11:00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach im. H. Sławka odbyło się spotkanie z okazji emisji przez Narodowy Bank Polski nowej monety kolekcjonerskiej poświęconej gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Moneta ta jest częścią serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez katowicki oddział Narodowego Banku Polskiego oraz tamtejszą filię Instytutu Pamięci Narodowej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół z województwa śląskiego. Rozpoczęło się ono od przedstawienia przez Magdalenę Duber sylwetki dowódcy Kedywu. Następnie zastępca dyrektora oddziału NBP, Mariusz Siembiga, zaprezentował monetę. Miał również miejsce inny podniosły moment, kiedy to trzy ważne postaci uhonorowane zostały okolicznościowymi monetami NBP. Byli to Prezes Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ppor. Janusz Kwapisz, prześladowany rzez komunistów organizator grupy Związek Waki z Komunizmem, Włodzimierz Kapczyński oraz członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oddział Sosnowiec, Jan Musiał.

Generał „Nil” był żołnierzem I Brygady Legionów. Uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję szefa Kierownictwa Dywersji (Kedywu) Komendy Głównej AK. Został deportowany do Związku Sowieckiego. Po powrocie do Polski nie zaznał spokoju ze strony komunistów. Skazano go na śmierć, a szczątki umieszczono  w nieznanym do dziś miejscu. Przykład gen. Fieldorfa dobitnie ukazuje tragizm polskich żołnierzy, którym przyszło żyć w czasach komunistycznej władzy. „Nil” nie jest bowiem zaliczany do grona żołnierzy wyklętych, ponieważ nie podjął walki z powojennymi władzami z nadania Stalina. Chciał żyć normalnie. Nie było to jednak możliwe. Pomimo że ujawnił swoją przeszłość, szukano sposobu na pozbycie się go. Zamordowany został po sfingowanym procesie.

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button