Sławni Polacy

Palatyn Sieciech

Postać ta pochodziła z rodu Starżów-Toporczyków. Wiemy o nim tylko tyle ile przekazał nam Gall Anonim, a ten go nie lubił, więc i Sieciech nie jawi się nam w pozytywnych barwach.

Mozna uważać, że on przyczynił się do wygnania Bolesława Śmiałego z kraju. Najwięcej na tym zyskał, gdyż jego pozycja stała się niemal równa pozycji księcia Władysława Hermana.

Dziwi fakt przywiazania Hermana do swego palatyna szczególnie biorąc pod uwagę stosunki Sieciecha z Judytą Marią – zoną Hermana, a siostrą cesarza niemieckiego Henryka IV. Wielu uważa, że wykraczały ona poza zwykłą troskę o państwo.

Zapewne Sieciech chciał nie tylko posiąść żonę Hermana, ale również objąć tron po schorowanych Hermanie. Bił już nawet własną monetę

Jego aspiracje stanowią poszlakę, że to na jego rozkaz otruto Mieszka – syna Bolesława Śmiałego – kandydata do tronu.

Palatyn zresztą rywalizował również z synami Hermana – Zbigniewem i Bolesławem. Wielokrotnie próbował się ich pozbyć czy to poprzez uwięzienie Zbigniewa w latach 1093-1097, czy też wysyłając Bolesława na rzekomą wojnę z Czechami, gdzie towarzyszyło małodemu księciu wielu zwolenników Seciecha. Ktoś jednak ostrzegł Bolesława przed śmiercią, a ten wspólnie ze Zbigniewem wyruszył zbrojnie na ojca. Ten uległ niechętnie i postanowił wygnać Sieciecha. Podobno Sieciech jeszcze powrócił do Polski i został oślepiony. Nie wiadomo kiedy zmarł.

Powiązane artykuły

Sprawdź też
Close
Back to top button