Polecane książki

Zaczęło się w Polsce 1939-1989

Książka „Zaczęło się w Polsce 1939-1989” została wydana w 2009 roku przez Oficynę Wydawniczą Volumen, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Stowarzyszenie Pokolenie. Liczy 238 stron w twardej oprawie. Jest to praca zbiorowa, jej autorami są Paweł Wieczorkiewicz, Jan Żaryn, Łukasz Kamiński, Antoni Dudek, Henryk Głębocki i Jarosław Szarek.

Publikacja traktuje o historii Polski w latach 1939- 1989, choć we wprowadzeniu i zakończeniu jest mowa o wydarzeniach wcześniejszych- II Rzeczpospolitej oraz późniejszych- historii najnowszej do 2009 roku. Kolejno omawiane tematy od krótkiego zarysu dziejów Polski od 1918 roku, poprzez kampanię wrześniową, okupację niemiecką i sowiecką, historia państwa satelickiego po II wojnie światowej aż do odzyskania suwerenności w 1989 roku aż po dzieje III Rzeczpospolitej. Rzetelnie oddaną wiedzę wzbogacono licznymi zdjęciami i plakatami pasującymi tematycznie. Ilość i jakość fotografii są naprawdę imponujące. Dodano również cytaty obrazujące omawiane kwestie i dokumenty, nadające książce autentyzmu. Omówione zostały nie tylko kwestie polityczne, ale też ekonomiczne, społeczne, związane z mniejszościami narodowymi czy Kościołem Katolickim.

Podsumowując książkę można polecić osobom, które chcą mieć na półce książkę omawiającą najważniejsze kwestie dotyczące najnowszej historii naszego kraju, ze względu na formę atlasu. Również osoby pasjonujące się historią z pewnością nie będą zawiedzione, biorąc pod uwagę grono specjalistów pracujących nad pozycją, która jest firmowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Europejskie Centrum Solidarności, Narodowe Centrum Kultury i Instytut Pamięci Narodowej. Zważywszy na rok wydania- 2009- można założyć, że wiedza faktograficzna jest aktualna, a jej przedstawienie w dostępny dla każdego sposób jest ogromnym atutem. Jakość wykonania jest na dobry poziomie dzięki czemu atlas powinien służyć przez długie lata.

Wydawnictwo: Volumen
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 238 s.
Oprawa: twarda
Wymiar: 250×335 mm
ISBN: 978-83-7233-151-9
Kup Książkę

Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i II wojna światowa. Laureatka i finalistka różnych konkursów o tematyce historycznej i nie tylko. Oprócz historii interesuje się ofiologią, amatorskim bieganiem i rozwojem osobistym. Wielbicielka książek Daniela Silvy i "Sensacji XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego.

Powiązane artykuły

Back to top button