Niedoszli królowie Polski

Wacław II

ur. 6 październik 1289
zm. 4 sierpień 1306

król węgierski 1301-1305 (koronowany), król Czech i Polski 1305-1306 (niekoronowany).
Pod koniec XIII wieku Wacław III jedyny męski spadkobierca Wacława II został przez ojca wyznaczony na przyszłego władcę Węgier. Plany te Wacław II zamierzał zrealizować zaręczając w 1298r. młodego Przemyślidę z córką ostatniego Arpada, Elżbietą.

W 1301r. po śmierci Andrzeja III, Wacław III udał się na Węgry gdzie został wybrany na króla, a następnie koronowany przez arcybiskupa Kalocsa 27 sierpnia 1301r. w Bazylice Koronacyjnej w Szekesfehervar (Białogrodzie Królewskim). Korona nie przyszła mu jednak łatwo, gdyż do tronu mieli również pretensje popierani przez papieża Andegawenowie. Sytuacja ta wywołała wojnę domową ze stronnikami Karola Roberta Anjou. Konflikt ten nie doprowadził do realnego zwycięstwa Przemyślidów.

Po kilku nieudanych kampaniach zbrojnych, Wacław III w 1304r. powrócił do Pragi pod naciskiem króla niemieckiego Albrechta Habsburga, który zagroził Wacławowi II najazdem na Czechy. Po ucieczce z Węgier we wrześniu 1305r. Wacław III ostatecznie zrzekł się praw do Korony św. Stefana na rzecz Ottona Bawarskiego. Nagliły go, bowiem sprawy w samych Czechach związane ze śmiercią ojca i przejęciem po nim tronu. Rozpoczął swoje rządy w Czechach od usunięcia doradców poprzedniego króla i mianowania na ich miejsce nowych, młodych i mniej doświadczonych.

Jako król zaczął prowadzić hulaszcze życie. Doprowadziło to w krótkim czasie do utraty kontroli nad Wielkopolską na rzecz książąt śląskich i Małopolski na rzecz Władysława I Łokietka. Sprawą polską Wacław III zaczął się interesować dopiero w październiku 1305r. kiedy pojął za żonę Wiolę Elżbietę, księżniczkę oświęcimską.
W porozumieniu z Zakonem Krzyżackim oraz margrabią brandenburskim zamierzał opanować Polskę. W tym celu w lecie 1306r. rozpoczął przygotowania do zbrojnej interwencji. Plany przerwała nagła śmierć króla w Ołomuńcu. Zamach, którego sprawcą miał być rycerz Konrad z Dotensteinu, a także niewyjaśniona zagadka inspiratorów królobójstwa przerwały rządy Przemyślidów i wygaśnięcie królewskiej linii dynastii.

Pochowany jest w kościele cysterskim św. Jakuba w Zbraslavie (Praga).

Powiązane artykuły

Sprawdź też
Close
Back to top button