Aktualności

Płyta Panny Wyklęte

Jedną z bardzo ciekawych inicjatyw realizowaną w ramach projektu „Rok Żołnierzy Wyklętych”, o którym pisałam tutaj, jest wydanie płyty pt. „Panny Wyklęte” (ukaże się latem tego roku).

Pomysłodawcami takiego rozwiązania byli Dariusza Malejonka i zespół Maleo Reggae Rockers.  Inni artyści, którzy wzięli udział w tworzeniu piosenek to: Ania Brachaczek, Jadwiga Basińska, Gorix, Halina Mlynkova, Ifi Ude, Kasia Kowalska, Kasia Malejonek, Lilu, Marcelina, Marika, Mona, Paresłów, Ania Przybysz, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz.

Piosenki znajdujące się na płycie traktują o miłości młodych kobiet do Polski i wierze w to, że zło zostanie w końcu pokonane. Sztandarową postacią, której historia została opowiedziana w piosence „Jedna chwila” (można posłuchać tutaj) jest Danuta Siedzikówna ps. „Inka”. Losy tej siedemnastoletniej dziewczyny były związane ze służbą sanitarną w oddziale Żołnierzy Wyklętych, za co została skazana na śmierć przez sąd komunistyczny w 1946 roku.

W albumie mieszają się różne style muzyczne (reege, rock, hip-hop, folk,  jazz), więc każdy znajdzie coś dla siebie.

W dniu jutrzejszym tj. 23 maja o godzinie 19 w warszawskim Teatrze Syrena ( na ul. Litewskiej) odbędzie się koncert promujący płytę. Kolejne szanse na wysłuchanie piosenek na żywo zainteresowani będą mieli w najbliższych miesiącach, ponieważ planowana jest ogólnopolska trasa koncertowa.

Ja ze swojej strony postaram się wybrać na koncert, może nie jutro, ale jeśli tylko będzie w pobliżu mojego miejsca zamieszkania. Sądzę, że jest to dobra droga do przekazywania (zwłaszcza młodym ludziom) wiedzy historycznej, w sposób dla nich bliższy i przystępniejszy niż zwykłe lekcje historii.

 

Więcej informacji:

www.facebook.pl/PannyWyklete

www.rokzolnierzywykletych.pl

 

Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i II wojna światowa. Laureatka i finalistka różnych konkursów o tematyce historycznej i nie tylko. Oprócz historii interesuje się ofiologią, amatorskim bieganiem i rozwojem osobistym. Wielbicielka książek Daniela Silvy i "Sensacji XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego.

Powiązane artykuły

Back to top button