Aktualności

PAWEŁ ADAMOWICZ NIE ŻYJE

13 i 14 stycznia 2019 roku. Te daty Polacy zapamiętają na długo. Finał 27 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Gdańsk. Około godziny 20 na scenę “Światełka do nieba” wbiega napastnik. Kilkukrotnie Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zostaje dźgnięty nożem. Upada. Nikt nie spodziewał się tak dramatycznego finału tegorocznego “grania” WOŚP. Do późnych godzin nocnych trwała walka o zdrowie i życie Prezydenta Miasta.

Niestety, 14 stycznia o godzinie 14:30 docierają do nas tragiczne informacje. Prezydent Paweł Adamowicz nie żyje. Zmarł po operacji w Szpitalu Klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest to tragiczny moment, który z całą pewnością wpłynie na rodzinę Pana Prezydenta, na gdańszczan, na Polaków. PolskieDzieje.pl składają głębokie wyrazu współczucia kondolencje rodzinie i bliskim

Kim był Paweł Adamowicz?

Paweł Adamowicz był gdańskim prawnikiem, samorządowcem i politykiem. Przez ponad 20 nieprzerwanie sprawował urząd prezydenta miasta Gdańska.

Paweł Adamowicz urodził się w Gdańsku w 1965 roku. Gdy w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej – który wkrótce rozprzestrzenił się na całą Polskę i doprowadził do powstania „Solidarności” – 15-letni Adamowicz aktywnie włączył się w działalność opozycyjną.

Cztery lata później, w 1984 roku Adamowicz dostał się na prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Był wydawcą i drukarzem podziemnych pism studenckich „Jedynka” i „ABC”.

Już jako 25-latek Paweł Adamowicz został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Przez kolejne trzy lata działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, a od 1994 roku przez cztery lata był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska – jako działacz najpierw Partii Konserwatywnej, a później Stronnictwa Konserwatywno-Liberalnego.

Od 1998 roku – jako przedstawiciel AWS ponownie został radnym, później objął urząd prezydenta Gdańska. W 2001 roku Paweł Adamowicz zakładał gdańskie struktury Platformy Obywatelskiej.

W 2002 roku został wybrany na drugą kadencję w fotelu prezydenta Gdańska, tym razem w wyborach bezpośrednich.Od tego czasu co cztery lata z dużą przewagą zwyciężał w lokalnych wyborach prezydenckich.

źródło: własne/pap/onet.pl

Przemysław Sierechan

Pasjonat historii. Interesuje się prawem, technologią informacyjną. Redaktor Naczelny i wydawca PolskieDzieje.pl

Powiązane artykuły

Back to top button