Aktualności

Młode ciemności Zbigniew Domino

Młode ciemności są kontynuacją znanej już Czytelnikom dylogii: Syberiada polska i Czas kukułczych gniazd. Tak więc to kolejny, już trzeci z kolei tom powieściowej sagi rodu Dolinów. Sagi o niezwykle dramatycznych, kresowo-syberyjskich losach czasów wojny i tuż powojennych dziejach tej rodziny.
Cykl powieściowy Zbigniewa Domino to „epicki obraz” masowej deportacji Polaków przez Rosję Sowiecką na Syberię i do Kazachstanu. To znakomite, literackie ujęcie polskiej tematyki zesłańczej w okresie II wojny światowej (Syberada polska, tom I). Zaś Czas kukułczych gniazd (tom II) to wyraziste, przenikliwe zobrazowanie procesu wtapiania się powracających po wojnie Polaków z Sybiru do tuż powojennej Polski, głównie na Ziemie Zachodnie. Z wielką, pisarską szczerością i odwagą ukazuje Autor tragedię ludności niemieckiej przymusowo wysiedlonej z ziem, które weszły w granice powojennej Polski. Wg zgodniej opinii krytyki Syberiada polska i Czas kukułczych gniazdto świetna pisarska robota.

Ogromne powodzenie obu książek, a także liczne listy i spotkania Sybirakami, z dawnymi towarzyszami niedoli, sprawiły, że Zbigniew Domino powrócił raz jeszcze do tematyki zesłańczej i napisał książkę Tajga. Tamtego lata w Kajenie po raz kolejny opisując gehennę przeżyć łagrowych zesłańców na tle pięknej i potężnej przyrody. Tajga jest swego rodzaju uzupełnieniem, swoistym suplementem pierwszych części „Syberiady”.

W Młodych ciemnościach (tom III) autor stara się wiernie podążać za jednym z głównych bohaterów tej trylogii, Staszkiem Doliną. Towarzyszy mu w latach jego chłopięcego dojrzewania, burzliwej, często niepokornej, młodości „durnej i chmurnej”. W chwilach jego neofickiego społecznego zaangażowania i entuzjazmu, ale też w momentach miłosnych zauroczeń i doznań. Słowem, we wszystkich młodzieńczych wzlotach i upadkach. Tak więc Czytelnik Młodych ciemności ma okazję sporo dowiedzieć się nie tylko o Staszku Dolinie, ale i o tak dawno minionych czasach i o ludziach w nie uwikłanych.

Syberiada polska, została wyróżniona: nominacją do nagrody „Ikara”, nagrodą czytelniczą Biblioteki im. Raczyńskich, nagrodą artystyczną „Metafory”, nagrodą m. Rzeszowa, nagrodą Ukraińskiego Funduszu Kultury im. Wołodymyra Winniczenki oraz uznana książką m-ca przez „Twórczość”.

Czas kukułczych gniazd, została uznana „Książką miesiąca” przez warszawski miesięcznik literacki „Książki” oraz za „Książkę Roku 2004”, a autor otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych literackich nagród w Polsce, nagrodę im. WŁADYSŁAWA REYMONTA, ponadto wyróżniono ją nagrodą specjalną Ministra Kultury oraz nagrodą m. Rzeszowa.

Warto dodać, że na podstawie powieści Zbigniewa Domino „Syberiada Polska” powstał film, pod tym samym tytułem, w reżyserii Janusza Zaorskiego, którego premiera kinowa planowana na 10 lutego 2013r.

ZBIGNIEW DOMINO ur. 21 grudnia 1929r. w Kielnarowej. Autor szeroko poczytnych, wysoko przez krytykę i czytelników cenionych powieści: Syberiada polska i Czas kukułczych gniazd, a także innych książek, jak m.in. . Błędne ognie, Złota pajęczyna, Tajga, Bukowa Polana, Cedrowe orzechy, Pszenicznowłosa, Sztorm, Brama Niebiańskiego Spokoju, Notatki spod błękitnej flagi i Kraina Smoka. Proza Zbigniewa Dominy tłumaczona była na francuski, rosyjski, ukraiński, bułgarski, słowacki, gruziński i kazachski.

Zbigniew Domino Młode ciemności
Format: 140x200mm, Ilość stron: 528 str. ISBN 978-83-62304-87-5 Cena: 49,00 PLN

www.studioemka.com.pl
www.facebook.com/studioemka

Przemysław Sierechan

Pasjonat historii. Interesuje się prawem, technologią informacyjną. Redaktor Naczelny i wydawca PolskieDzieje.pl

Powiązane artykuły

Back to top button