Aktualności

Marsz Pamięci Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”

19 lutego wspominać będziemy 71. rocznicę zamordowania twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”. Z tej okazji w Łodzi odbędzie się uroczystość upamiętniająca bohatera niezłomnego.

Kapitan Stanisław Sojczyński był jedną z tych postaci, które dobrze zdawały sobie sprawę, że „wyzwolenie” Polski przez Armię Czerwoną to w rzeczywistości jedynie zamiana okupacji niemieckiej na sowiecką. Nie złożył broni i wraz ze swoimi żołnierzami prowadził walkę przeciwko komunistom. Dowodził m. in. „Samodzielną Grupą Konspiracyjnego Wojska Polskiego” o kryptonimie „Lasy”, „Bory”, która działała w województwach: łódzkim, częściowo kieleckim, śląskim oraz poznańskim. Nękał władze komunistyczne do tego stopnia, że stał się dla nich wrogiem publicznym numer jeden. Został aresztowany 27 czerwca 1946 roku w Częstochowie, razem z jego najbliższymi współpracownikami. Sądzony był w procesie dowództwa Konspiracyjnego Wojska Polskiego między 9 a 17 grudnia 1946 roku przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi. On i jego ośmiu najbliższych żołnierzy KWP zostało skazanych na śmierć. Wyrok na „Warszycu” wykonano 19 lutego 1947 roku w Łodzi. Szczątków kapitana Sojczyńskiego do dzisiaj nie odnaleziono.

Dokładnie 71 lat po egzekucji Warszyca, łodzianie oddadzą hołd żołnierzowi niezłomnemu. Stowarzyszenie marszlodz.pl organizuje tego dnia Marsz Pamięci ku jego czci. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 przed gmachem Sądu Okręgowego w Łodzi na placu Dąbrowskiego. Uczestnicy marszu przejdą w okolice Pomnika Ofiar Komunizmu przy ulicy Anstadta. Tam odbędzie się uroczystość upamiętniająca bohatera.

Łódzki Pomnik Ofiar Komunizmu znajduje się naprzeciw gmachu, w którym mieściła się siedziba Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. To tam przesłuchiwano i torturowano m. in. „Warszyca”. Dziś w budynku tym znajduje się XII Liceum Ogólnokształcące.

Pomnik Ofiar Komunizmu w Łodzi

Na naszym portalu pojawi się relacja z tego wydarzenia.

 

Mateusz Dębski

Pasjonat polskiej historii, zwłaszcza tej dotyczącej I RP oraz II wojny światowej. Miłośnik lotnictwa, sportu i polityki. Student filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Powiązane artykuły

Back to top button