Aktualności

„Cichociemni. Spotkania filmowe” w WFDiF

Na wstępie chciałbym napisać chociaż kilka zdań o Cichociemnych, aby wprowadzić Państwa w klimat tej wspaniałej wystawy połączonej z filmem dokumentalnym. Skąd w ogóle wzięło się określenie ”Cichociemni”? Etymologia tego słowa jest bardzo skomplikowana i niejednoznaczna. Prawdopodobnie powstało ze względu na sposób w jaki pojawiali się w okupowanej Polsce, czyli Cicho i Skutecznie. Selekcja w szeregi Cichociemnych była bardzo wymagająca. Kurs spadochronowy ukończyły tylko 703 osoby, na ponad 2400 kandydatów. Tylko kandydaci, którzy wyróżniali się szczególnymi zdolnościami fizycznymi oraz predyspozycjami intelektualnymi, przechodzili szkolenie. Tekst przysięgi „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż.”

Spotkanie filmowe to jedyna w Polsce ekspozycja historyczna połączona z planem filmu. Wytwórnia filmów Dokumentalnych i Fabularnych w bardzo przystępny i przede wszystkim ciekawy sposób ukazuje historię skoczków. Twórcy przybliżają proces tworzenia filmów oraz poruszają wiele wątków historycznych. Dzięki wystawie możemy poczuć się przez moment jak Cichociemni tuż przed skokiem, a to dzięki m.in. rekonstrukcji kabiny samolotu, z której skakali Polscy komandosi II wojny światowej.

wystawa-cichociemni-spotkania-filmowe
Twórcy wystawy w niespotykany dotychczas sposób charakterystyczny dla najbardziej nowoczesnych i interaktywnych projektów edukacyjnych przybliżają zwiedzającym mechanizmy tworzenia produkcji filmowych, a jednocześnie pokazują w przyjazny sposób ważne wątki historyczne. To idealna atmosfera pozwalająca złapać filmowego bakcyla i lepiej zrozumieć świat filmowych bohaterów. Projekty edukacyjne realizowane w miejscu, które przez ponad pół wieku swojej historii skupiało najwybitniejszych twórców polskiego kina, mają szansę kształtować wrażliwość artystyczną młodych odbiorców sztuki filmowej.

Wystawę można oglądać w Warszawie na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, przy ulicy Chełmskiej 21.

fot. Marcin Łobaczewski

 

Powiązane artykuły

Back to top button