Sławni Polacy

Bolesław Zapomniany

W kronice wielkopolskiej pojawia się epizod o Bolesławie Zapomnianym. Fragment ten wyjaśnia, co prawda, sytuację Polski między śmiercią Mieszka II a powrotem Kazimierza Odniwiciela do kraju, jednak współcześni naukowcy całkowicie odrzucają istnienie Bolesława Zapomnianego.

Kronika ta mówi, że Mieszko II posiadał jeszcze jednego syna, najpewniej z nieprawego łożna, starszego od Odnowiciela o imieniu Bolesław. Istnienie starszego brata wyjaśniałoby przeznaczenie Kazimierza do stanu duchownego wyznaczając na tron Bolesława.

Hipotetyczny władca miał jednak być bardzo okrutny w stosunku do poddanych, a także dopuścić się jakiegoś niegodziwego czynu, w wyniku którego utracił władzę, został zamordowany, a jego imię skazane na wieczne zapomnienie.

Tłumaczyłoby to, że postać nieprawego syna Mieszka nie występuje w żadnej innej kronice, lecz skąd wzięłaby się informacja o nim w kronice wielkopolskiej?

Niestety tak mądrze rozwikłanie zagadki lat 30 XI wieku nie jest prawdziwe. Nauka odrzuca istnienie Bolesława Zapomnianego, co jednak pozostawia pytanie o losy Kazimierza nadal otwartym.

Powiązane artykuły

Sprawdź też
Close
Back to top button