Sławni Polacy

Papież Jan Paweł II

„Na wieki będę opiewał miłość Pana: takie jest moje wyznanie wiary i hymn wdzięczności dla Pana życia, który sprawił, że mogę dziś, w dniu mych 80. urodzin, odprawiać razem z wami Eucharystię, radując się nieprzemijającą radością ducha.”

Człowiek niezwykły, z charyzmą, która zmienia świat. Niespotykane zjawisko – pielgrzym, do którego pielgrzymują. Dobry i miłosierny, dozgonnie oddany Bogu i „maluczkim”.

Dzieciństwo i młodość

„W myślach i modlitwie wracam więc do Wadowic, mego rodzinnego miasta. Wspominam wpierw mych rodziców i dziękuję Bogu za ich miłość, której owocem jest moje istnienie (..) obejmuję myślą wszystkich, którzy od pierwszej chwili aż do dziś, przez ciche świadectwo wiary i godziwego życia, przez serdeczną przyjaźń i codzienną troskę nadawali kształt mojemu człowieczeństwu i kapłaństwu.”

Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach, przy akompaniamencie dźwięków nabożeństwa majowego dobiegających z pobliskiej świątyni. Jego rodzina żyła skromnie, utrzymywała się z jednej pensji ojca – Karola – urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień.
Mały Lolek, bo tak go nazywano, był pojętnym i wysportowanym chłopcem, lubił piłkę nożną i narty, a nade wszystko stawiał wycieczki krajoznawcze bliższe i dalsze.
13 kwietnia 1929 r, dziewięcioletniemu Karolkowi zmarła mama. Rok później rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Męskim w Wadowicach, kończąc je celująco. To pozwoliło mu studiować na dowolnej uczelni bez dodatkowych egzaminów.

Studia

Karol Wojtyła wybrał polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie szybko ujawniły się jego literackie zamiłowania i zdolności, tworzył własną poezję. 18 lutego 1941 r po długiej chorobie zmarła najbliższa osoba Karola – ojciec.
W 1943 r przyszły Papież rozpoczął studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Trzy lata później, 1 listopada kardynał Adam Sapieha wyświęcił Wojtyłę na księdza, który następnego dnia odprawił swą pierwszą Mszę Świętą w Krypcie Św. Leonarda na Wawelu.

„Sam Bóg objawia się w tajemniczy sposób – jako ogień, który nie spala (…) Jest on Bogiem równocześnie bliskim i dalekim; jest w świecie, lecz nie ze świata. Jest Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, lecz który nie daje się posiąść. On jest *Tym, który jest* – jest to imię, które nie jest imieniem. *JESTEM, KTÓRY JESTEM*: Boski bezmiar, w którym istota i istnienie stanowią jedno! (…) Jakże moglibyśmy w obliczu tej tajemnicy nie *zdjąć naszych sandałów*, jak On karze, i nie wielbić Go na tej świętej ziemi ?”

Turystyczny duszpasterz

„Każdy mógłby wygodnie chodzić po ulicach miast i podróżować, czyli korzystać z pojazdu. Ale góry są wyzwaniem, prowokują istotę ludzką do wysiłku, do przezwyciężania samych siebie. Są zachętą, by wznosić się coraz wyżej. Ku Stwórcy”.

Po ukończeniu dalszych studiów w Rzymie Wojtyła wrócił do kraju, gdzie rozpoczął służbę w parafiach, a przy okazji poświęcił się wycieczkom z młodzieżą, podczas których pieszczotliwie nazywany był „Wujkiem”. Przemierzał Beskidy, Pieniny, Tatry, obcował z przyrodą, kochał ją i starał się rozumieć. Ten młody ksiądz stał się pionierem duszpasterstwa turystycznego.
30 grudnia 1963 r Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w roku 1967, mając 47 lat, otrzymał tytuł kardynała. Od tego momentu rozpoczęły się jego dalsze podróże – po świecie.

Konklawe

14 października 1978 r rozpoczęło się konklawe mające na celu wyłonić nowego papieża. 16 października po godzinie 18.00 kardynał Pericle Felici ogłosił oficjalny wynik wyborów. Mówił: „Habemus Papam ! – mamy Papieża (…) Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla (…) Ioannem Paulum Secundum !”.
Jan Paweł II – takie imię przybrał Karol Wojtyła – był pierwszym Polakiem wybranym na biskupa Rzymu. Nowy Następca Piotra pochodził z dalekiej, socjalistycznej Polski, a to musiało zdziwić i zmienić ówczesną Europę.

Zamach papieski

„Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę”.

W maju 1981 roku, na placu Św. Piotra turecki zamachowiec Ali Agca postrzelił Papieża, który jednak cudem przeżył. Za swe ocalenie Jan Paweł II dziękuje Matce Bożej i w Jej ręce składa swe życie oraz losy całego świata. Do dnia dzisiejszego nie jest pewne, kto stał za tym zamachem.

Pielgrzymki Papieża

„Przejmującym przeżyciem była też dla mnie modlitwa przy Ścianie Płaczu oraz wizyta w Mauzoleum Yad Vashem, które jet wstrząsającym pomnikiem ofiar nazistowskich obozów zagłady. Odtwarzając w myśli klimat tamtych dni, pragnę wyrazić z serca płynące życzenie, aby jak najszybciej znaleziono sprawiedliwe rozwiązanie problemów nadal nękających te święte miejsca, równie drogie żydom, chrześcijanom i muzułmanom.”

Polski Papież bardzo wiele podróżuje, zagraniczne pielgrzymki stanowią ważny element jego pontyfikatu. Nie ma kontynentu, na którym ludność nie usłyszałaby Jana Pawła II. Prócz Europy, najczęstsze wizyty odbywały się w Ameryce Łacińskiej, gdzie mieszkają ogromne rzesze katolików. Ale nie tylko kraje katolickie są odwiedzane przez Papieża, pielgrzymki dotyczą także terenów misyjnych czy ośrodków islamskich.
W roku 2000 (Rok Święty – Jubileusz) Jan Paweł II był nawet w Ziemi Świętej – ojczyźnie Chrystusa. Wielkim pragnieniem Głowy Kościoła jest bowiem pojednanie trzech wielkich religii – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

„Proszę niebieskiego Ojca, aby między wszystkimi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi, które tutaj z szacunkiem pozdrawiam, rozwijały się harminijne i braterskie relacje, oparte na miłości i dobrej woli.”

Mówiąc o pielgrzymkach papieskich nie można nie wpomnieć o wizytach w Polsce. Pierwsze odwiedziny ojczyzny miały miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979. Wtedy to padły znamienne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Kolejne pielgrzymki do Polski to lata 1983, 1987, 1991, 1995 (dziesięciogodzinna wizyta), 1997, 1999, 2002.

Młodzieńczy duch Papieża

„Trzymajcie wysoko, drogie dziewczęta i chłopcy, lampę wiary, którą powierzam dziś symbolicznie wam i waszym rówieśnikom ze wszystkich stron świata. Jej światłem oświetlajcie drogi życia, podpalcie świat miłością !”

Szczególną uwagą i miłością Jan Paweł II obdarza dzieci i młodzież, która niedługo będzie decydować o losach ludzkości. Chętnie spotyka się z młodymi na całym świecie, także w Polsce słynne są rozmowy Karola Wojtyły z młodzieżą poprzez krakowskie „okno papieskie”.

Na koniec

„Mimo ograniczeń mego wieku bardzo wysoko cenię sobie życie i umiem się nim cieszyć. Dziękuję za to Bogu ! Pięknie jest służyć aż do końca sprawie Królestwa Bożego”.

„Wszystkim moim rodakom – w Wadowicach, w Polsce i na świecie – z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, święta, które sam ustanowił.
Odszedł NAJWIĘKSZY Polak naszych dziejów

Powiązane artykuły

Sprawdź też
Close
Back to top button