Polecane książki

Wielki ilustrowany atlas Polski

„Wielki ilustrowany atlas Polski” Wydawnictwa Demart to kolejne bardzo obszerne i różnorodne kompendium wiedzy o Polsce. Można odnaleźć tutaj informacje zarówno z historii, geografii jak również kultury.

Pierwsza część atlasu poświęcona jest oczywiście historii Polski. Od razu zarysowuje się nam standardowy podział na dzieje Piastów, dynastię Jagiellonów, królów elekcyjnych, następnie okres zaborów przez II Rzeczpospolitą, okresy wojen i Polskę współczesną. Odnajdziemy w tej części dużą ilość map, które przeprowadzają czytelnika przez kolejne wydarzenia, kreślące historię Polski. Wszystkie wydarzenia, które znalazły się w tej części atlasu mają bardzo dużą wartość merytoryczną i dydaktyczną. Bardzo prosty, przejrzysty język, bogaty zbiór ilustracji, rycin, portretów, ale również tabel i diagramów znacznie podnosi walory edukacyjne wydania. Dużym plusem jest również umieszczenie kalendarium z wyraźnie wyodrębnionymi datami, które ułatwiają poruszanie się po historii Polski jak również odnalezienie dat, władców oraz wydarzeń danego okresu.

Druga część atlasu to typowo geograficzne umiejscowienie naszego kraju w Europie i na świecie. Część ta stanowi między innymi omówienia podziału administracyjnego Polski, jak również porusza zagadnienia gospodarcze, przyrodnicze i społeczne. Czytelnik odnajdzie tutaj wiele informacji dotyczących klimatu, ukształtowania powierzchni, jednostek terytorialnych, ale również omawia zagadnienia dotyczących rodzajów gleby, geologię, hydrologię czy tematykę flory i fauny. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tutaj charakterystyka Parków Narodowych, wraz z pełnymi informacjami oraz krótkim opisem. Co zwróciło moją uwagę jest omówienie misji pokojowych, czy poruszenie tematyki Polaków, przebywających za granicami kraju. Całość dopełnia pokaźna ilość mapek, danych statystycznych, wykresów oraz diagramów co stanowi doskonałe kompendium wiedzy z zakresy geografii naszej Ojczyzny.

Ostatnia część książki porusza tematykę kulturalną. W jej część wchodzi omówienie atrakcji przyrodniczych, wykaz zamków, pałaców, jak również architekturę sakralną, muzea, obiekty podziemne, fortyfikacje, kulturę ludową, architekturę użytkowa czy imprezy cykliczne. Duża ilość szczegółowych map, ciekawe opracowanie kartograficzne oraz treści opisów stanowią o wysokiej wartości merytorycznej atlasu. Czytelnik bowiem ma możliwość spojrzeć na swój kraj w sposób niecodzienny, przez pryzmat obiektów kulturalnych czy rekreacyjnych. Poprzez ukazanie ciekawych i interesujących miejsc w Polsce mamy możliwość tworzenia niezliczonych ilości tras wycieczek krajoznawczych zarówno w gronie rodzinnym, jak i np. wycieczek szkolnych. Omówienie najpiękniejszych polskich zabytków z różnych części kraju w połączeniu z kulturą ludową, folklorem sprawia, że możemy podziwiać nieznane do tej pory miejsca. Czytając ten atlas odezwał się we mnie również lokalny patriotyzm, jak z dumą mogłem przeczytać o mojej 50 – tysięcznej miejscowości, jako miejsce, które warto odwiedzić.

Podsumowując, wszystkie te części sprawiają, że „Wielki ilustrowany atlas Polski” jest nie tylko zbiorem map, jak ogólnie przyjęto w znaczeniu słowa „atlas”, ale stanowi wspaniałe źródło wiedzy na temat Polski i nie tylko w ujęciu historyczny, ale również geograficznym jak i kulturalnym. Polecam tę książkę wszystkim. Nie tylko uczniom czy nauczycielom, ale również wszystkim tym, którzy poszukują dobrej pozycji do swojej domowej biblioteczki.

Tytuł: Wielki ilustrowany atlas Polski
Autor: praca zbiorowa
Format: 205×295 mm
Liczba stron: 424
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374276306

Przemysław Sierechan

Pasjonat historii. Interesuje się prawem, technologią informacyjną. Redaktor Naczelny i wydawca PolskieDzieje.pl

Powiązane artykuły

Back to top button