Aktualności

Przystanek Historia, luty 2013

12 lutego – 7 marca

Wystawa Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata przygotowana przez Oddział IPN Warszawa jest zaproszeniem do podróży w nieodległą przeszłość, w realia konfliktu, który przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej zdominował powojenną historię, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata. O sile narracji decydują fotografie. Wystawa prezentuje słynne zdjęcia, które stały się ikonami zimnej wojny oraz te mniej znane. Wszystkie zapadają w pamięć, tworząc panoramę ukazującą główne konflikty zbrojne i pola rywalizacji mocarstw. Mur berliński, wyścig zbrojeń, wojna w Wietnamie, kryzys kubański, „debata kuchenna” między Nixonem i Chruszczowem czy lądowanie Amerykanów na karaibskiej wyspie Grenadzie to tylko niektóre z zagadnień prezentowanych na wystawie.

 

28 stycznia–10 lutego

Ferie zimowe z historią w tle, czyli bezpłatny kurs dla maturzystów. Zajęcia od poniedziałku do piątku: wykład w godzinach 11.00–12.30, ćwiczenia w godzinach 13.00–14.30. Na wykłady prowadzone przez historyków IPN wstęp wolny. Grupa biorąca udział w zajęciach praktycznych prowadzonych przez doświadczonego nauczyciela historii jest już zamknięta. Szczegółowy program zajęć na stronie www.ipn.gov.pl, w zakładce Przystanek Historia.

 

1  lutego [piątek] godz. 17:00

IPN dla Warszawy. W poszukiwaniu tożsamości stolicy – prezentacja wydawnictw poświęconych Warszawie. W programie m.in. panel dyskusyjny Warszawa – miasto niczyje? Historia – tożsamość – patriotyzm – pamięć oraz projekcja filmu Zamach na Kutscherę. Szczegółowy program: www.ipn.gov.pl UWAGA! Jednym z elementów spotkania będą warsztaty dla nauczycieli Z komiksem na poważnie w godz. 15.00–17.00. Zgłoszenia: [email protected], [email protected] , tel. 22 860 70 51, 22 860 70 52.

 

4 lutego [poniedziałek]  godz. 16:30

Z cyklu Polskie kino powojenne: twórcy i filmy wykład prof. dr. hab. Piotra Zwierzchowskiego, historyka filmu, poświęcony reżyserom Ewie i Czesławowi Petelskim.

 

6 lutego [środa] godz. 17:30

Prezentacja książki Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec oraz spotkanie z autorem Rüdigerem von Fritschem, Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, i Wolfgangiem Templinem, dyrektorem warszawskiego Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla. Spotkanie poprowadzi: Bartosz Wieliński (Gazeta Wyborcza, były korespondent w Berlinie).

 

14 lutego [czwartek] godz. 10:00

Walentynki z historią  – pokaz filmów dokumentalnych, ukazujących różne oblicza miłości w burzliwym wieku XX. Każda z projekcji będzie poprzedzona krótką prelekcją historyczną. Zapraszamy uczniów klas III gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Uwaga! Obowiązują zapisy: [email protected]. Dodatkowe informacje: 22 860 70 52.

 

14 lutego [czwartek] godz.12:00

W ramach spotkań Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” wykład dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka Poszukiwanie miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Prowadzenie: dr Tomasz Łabuszewski.

 

14 lutego [czwartek] godz.16:00

Armia Polska na Wschodzie – tworzenie, ewakuacja z ZSRR, utworzenie II Korpusu Polskiegowykład prof. Zbigniewa Wawra w ramach seminarium Polacy bez Polski, czyli losy przymusowo wysiedlonych do Związku Sowieckiego. Cykl jest współorganizowany przez Fundację Kresy-Syberia i przeznaczony dla nauczycieli historii, WOS i języka polskiego. Warsztaty: Anna Klimowicz.

 

14 lutego [czwartek] godz. 17:00

Od Muranowa do MDM: śródmiejskie założenia urbanistyczne o charakterze mieszkaniowymwykład z cyklu Spacerkiem po Warszawie, prezentującego historię powojennej Warszawy w okresie realizmu socjalistycznego. Spotkania prowadzi Jarosław Zieliński, historyk architektury i jeden z najbardziej cenionych współczesnych varsavianistów.

 

21 lutego [czwartek] godz. 17:00

Spotkanie z cyklu Historia w teatrze, prezentującego fragmenty wybranych, zrealizowanych przez Teatr Telewizji spektakli, przedstawiających różne aspekty historii najnowszej. O sztuce Do piachu w reżyserii Kazimierza Kutza opowie prof. dr hab. Krystyna Duniec z  Instytutu Sztuki.

 

23 lutego [sobota] godz. 11:00

Z cyklu Rodzinna Sobota zajęcia Świat podwórka. Co dzieci robiły po szkole w latach 80.? Czy popularne wtedy gry i zabawy znane są dzisiejszym rówieśnikom? W czasie zajęć dzieci będą mogły spędzić czas, grając wraz z rodzicami w popularne w latach 80. gry i zabawy, między innymi w kulki, podchody i wyścig pokoju. Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 7–9 lat. Uwaga! Obowiązują zapisy: [email protected].

 

25 lutego [poniedziałek] godz. 16:30

W ramach spotkań Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” pokaz filmu Mała matura 1947 (reż. Janusz Majewski). Jest to historia dojrzewania chłopca w okresie pierwszych powojennych lat. Komentarz historyczny: prof. dr hab. Krzysztof Kosiński. Spotkanie poprowadzi: Radosław Poboży.

 

25 lutego [piątek] godz. 17:00

Promocja książki „Masz rywalkę Polskę”. Korespondencja więzienna Władysława Gałki (1949-1956), red. Maria Kamykowska i Jan Żaryn przy współpracy Leszka Rysaka. Spotkanie z udziałem autorów i osób przygotowujących publikację.

 

26 lutego [wtorek] godz. 17.15

Z cyklu Holokaust – sposoby przedstawiania (teksty – obrazy – muzea – topografia) wykład  prof. dr. hab. Jacka Leociaka Fotograficzna dokumentacja Zagłady – zdjęcia wykonywane konspiracyjnie przez Żydów: perspektywa ofiar.

Przemysław Sierechan

Pasjonat historii. Interesuje się prawem, technologią informacyjną. Redaktor Naczelny i wydawca PolskieDzieje.pl

Powiązane artykuły

Back to top button