Polecane książki

Rzeczpospolita utracona. Następstwa nazizmu i komunizmu na ziemiach Polskich

Dzisiejsza recenzja będzie dotyczyła książki „Rzeczpospolita utracona” pod redakcją Jerzego Eislera i Konrada Rokickiego, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 2010 roku. Pozycja zawiera 304 strony oprawione w twardą okładkę.
Publikacja została wydana w ramach programu „Rzeczpospolita utracona” realizowanym w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2008-2011. Okładka ma ciekawą teksturę: jest częściowo laminowana, częściowo matowa, a zdjęcia na niej zamieszczone dobrze pasują do tematyki. Książka składa się z trzynastu oddzielnych części- artykułów, dotyczących następstw nazizmu i komunizmu na ziemiach polskich. Ich autorami są nie tylko znani historycy, ale również przedstawiciele takich nauk jak politologia, ekonomia, socjologia, etyka i geografia. Dzięki ich wkładowi obraz przedstawiony w pozycji jest pełniejszy i bardziej wszechstronny. Tak więc praca zawiera nie tylko referaty dotyczące różnic i podobieństw dwóch totalitaryzmów i ich wpływu na ziemie byłej II Rzeczpospolitej w latach 1939- 1945, ale też m.in. Drugiej Wielkiej Emigracji i działalności przez nią prowadzonej oraz omówienie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej pod różnym kątem: od ustroju po kulturę i mniejszości narodowe. Na ostatnich stronach książki znajduje się wykaz skrótów i indeks osób. Niewątpliwym atutem ułatwiającym czytanie są przypisy na dole strony.
„Rzeczpospolita utracona” bez wątpienia jest książką o ogromnych walorach merytorycznych. Przekazuje wiedzę rzetelną, czego najlepszym dowodem jest grono specjalistów biorących udział w współtworzeniu pracy. Jednak naukowy język używany w publikacji może sprawić trudności osobom niemającym większego kontaktu z historią Polski. Poleciłabym studium osobom, które chcą lepiej poznać przyczyny sytuacji geopolitycznej Polski i losy naszego kraju w burzliwym okresie 1939- 1989. Bez wątpienia jest godna polecenia maturzystom, chcącym pogłębić swoją wiedzę, a wydaje się być nieodzowna dla osób startujących w Olimpiadzie Historycznej wybierających na specjalizacje XX wiek. Wykonanie pozycji i sposób oprawy powinien zagwarantować długie jej użytkowanie.

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej KŚZpNP oddział w Warszawie
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 303 s.
Oprawa: twarda
Wymiar: 160×240 mm
ISBN: 9788376292410
Kup Książkę

Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i II wojna światowa. Laureatka i finalistka różnych konkursów o tematyce historycznej i nie tylko. Oprócz historii interesuje się ofiologią, amatorskim bieganiem i rozwojem osobistym. Wielbicielka książek Daniela Silvy i "Sensacji XX wieku" Bogusława Wołoszańskiego.

Powiązane artykuły

Back to top button