Państwo pierwszych Piastów

Dagome Iudex

Na krótko przed śmiercią Mieszko I wydał dość tajemniczy dokument. Stało się to najprawdopodobniej w 991 roku. Współcześni znają ten dokument tylko ze streszczenia, które nie jest zbyt dokładne. Oryginał nie dotwarł do naszych czasów.

Dokument ten nazwano Dagome iudex, co tłumaczy się Sędzia Dagome.
W dokumencie tym Mieszko z żoną Odą wraz z ich synami przekazują kraj Schinesghe pod symboliczną opiekę Stolicy Apostolskiej.


Dlaczego ów dokument jest taki tajemniczy?
Weźmy pod uwagę tytuł dokumentu: Sędzia Dagome. Kim był Dagome? Dziś przyjmuje się hipotez, że było to chrześcijańskie imię Mieszka – najprawdopodobniej brzmiało ono Dago lub Dagobert (adresat dokumentu – papież – zapewne zobowiązywał do użycia imienia chrześcijańskieg).

Kolejną łamigłówką może być określenie kraju: Schinesghe. Wystepujący opis granic kraju: od Bałtyku po Kraków oraz od Odry po Ruś wskazuje jednoznacznie, iż chodzi o Polskę. Wynika z tego, że nazwa Schinesgh oznacza tyle co Gniezno.

Dziwić może również fakt, że w tym dokumencie nie ma wzmianki o pierworodnym Mieszka – Bolesławie. Wymieniani są jedynie synowie z drugiego małżeństwa – Mieszko i Lambert. Niestety tej zagadki po dziś dzień nie rozwiązano.

Powiązane artykuły

Back to top button